Uudised

Stažeerimine Hollandis

13.06.16

15.-29.05.2016 stažeerisid Narva Kutseõppekeskuse kutseõpetajad Anna Tultseva (pagar-kondiiter) ja Olga Vereštšagina (hotelliteenindus) Hollandis.

Projekti Erasmus+ «Euroopas õppides meistriks» raames võttis neid vastu Groningeni piirkonna Noordepoort´i kontserni kutsekool. Kaks nädalat õppisid meie õpetajad Hollandi kolleegidelt külastades eriala teooria- ja praktikatunde. Õppesüsteem «Job-shadowing» on huvitav sellepoolest, et ise ei õpetata, vaid ollakse õpetaja vari.
Vastuvõttev kool korraldas meie töötajatele huvitava kava, mis sisaldas õppetunde, ekskursioone ja praktilisi tegevusi. Kahe nädala jooksul sõlmiti uusi tutvusi, saadi tundide läbiviimise ideid ning nauditi Hollandi suurepäraseid vaateid.

Hollandi kutseharidussüsteem on Eesti süsteemiga väga sarnane, kuid mõned erijooned on ikkagi olemas. Esiteks ei ole Hollandi koolis üldse arvutiklasse, sest iga õpilane peab enne sisseastumist muretsema endale sülearvuti. Teiseks maksab õpilane õppimise eest väikest tasu, mis mingil määral hoiab teda popitegemisest, kuna puudumiste tõttu õpilane kustutakse nimekirjast ja ta kaotab ka makstud raha. Kolmandaks on õpetaja tunnis õppeprotsessi koordinaator, kes suunab õppijaid otsima ja valmistama tunniks materjali vastavalt määratud teemale. Tunni lõpus teeb õpetaja kindlasti kokkuvõtte, vajadusel täiendab tunnimaterjali, kuid vastutus tunnisisu eest on ikkagi õppijal.

Hollandi põhjaosas töötavas Noordepoort`i kontsernis on 17 kooli, kus õpib kokku 15000 õpilast. Õppida saab kaheksas erinevas piirkonnas, ligi 20 õppekavarühma erinevaid erialasid – alates kokast ja lõpetades sadamakraanade juhtideni. http://www.noorderpoort.nl/en/Paginas/default.aspx

Groningen on suurim linn Põhja-Hollandis. See on ülikoolilinn, kus õpib 50000 tudengit. Groningeni nimetatakse maailma jalgratturite linnaks, sest 57% linna sõidukitest on jalgrattad. Linnatranspordi infrastruktuur on hästi arendatud ja kohandatud jalgratturitele, ühistranspordile ja jalakäijatele. Groningenis on loodud terve jalgrattaradade- ja parklate võrk ning kesklinnas on suured jalakäijate tsoonid.

Hea ülevaate stažeerimisest annab blogi, mida kutseõpetajad täitsid praktika vältel http://groningen2-nvtc.blogspot.com.ee/